درحوالی اشراقkhoroosh

درحوالی اشراقkhoroosh

آثار چاپ شده ی عباس شاه زیدی: khoroosh
1- در حوالی اشراق 1385 ناشر گفتمان اندیشه توسط قلمستان
2- به کسی دل باخته ام 1388 نشر تکا تهران (توسعه کتاب ایران)
3-گزیده ی شعر دفاع مقدس 1390
4-پرسه های بی پایان 1391 انتشارات فصل پنجم تهران
5- این شعرمراکُشت..."شعرهای آیینی -نشرجمهوری تهران 1394
6- دوبیتی های من عین لُهوف است-نشرجمهوری تهران 1395
7- - از نقش جهان تا شاه جهان - در دست چاپ
8- مقاله ی عالمان شاعر وشعر عالمانه 1388
9-مقاله ی جریان شعردرتاریخ مکتب اصفهان نشرسوره 1393


یا من هو اختفی لفرط نوره
الظاهر الباطن فی ظهوره
آ نچه دراین سایت می خوانید بی شک سیاه مشقی است ازشاعری که شعر رابی تکلف وبی پیرایه زندگی کرده وگوی دل بیقرارش رابه ابروان کشیده تغزل مبتلا ، اما همینقدر هست که خداوندگاران سخن و اهل ادب در نشر این واگویه های دل.. برمن خرده نگیرند وبه دیده اغماض بنگرند. که می نگرند چه . این کمترین رانه باکسی سر ستیزه های تنگ نظرانه است ونه داعیه شعر و شاعری که بقول حضرت صائب....ستاره سوخته پروای اعتبارندار د... این را از باب تواضع نگفتم که حقیقتی است که به آن باور قلبی دارم و .اگراز عمرم چیزی به یاد مانده ، لحظه هایی است که باهمین ابیات گذرانده ام وکمتر از سردلخوشی وبیشتر ازسردلگرفتگی ، به شاعری محکوم شده ام شهادت می دهم این دفتر به غیر از منظومه های آیینی اش که حلقه بندگی وارادت مرا به ذوات مقدسه چهارده تجلی گاه نور الهی نشان می دهد مابقی بدون هیچ تعارفی پریشان گویی های من است در دهه های 70و80 تاچه قبول افتد وچه درنظرآید
دیگر من وسکوت ، که گویا تر از منند
در لابلای شعرمن این استعاره ها
غوغا مکن.خروش.که بسیار دیده است
این بحر موج خیز از این تخته پاره ها
یاحق ...
ایمیل-khoroosh1348@gmail.com
https://telegram.me/yek_joreh_ghazal/40

بایگانی
محبوب ترین مطالب
آخرین نظرات
  • ۱۹ شهریور ۹۶، ۱۵:۱۶ - default
    درود

دوبیتی های من عین لُهوف است

جمعه, ۱۶ مهر ۱۳۹۵، ۱۲:۵۲ ق.ظ

‍ سلام دوستان شاعرم ...تازه ترین کتاب عباس شاه زیدی شامل 133  دوبیتی عاشورایی با عنوان ..دوبیتی های من عین لُهوف است..و با مقدمه دانشمند فرزانه و عاشورا پژوه معاصر،استاد  دکتر محمد رضا سنگری توسط نشر جمهوری در تهران به چاپ رسید این مجموعه برداشتهایی آزاد از متن کتاب  گرانسنگ مقتل لهوف سیدبن طاووس علیه الرحمه متوفای 662 قمری است
به گزارش خبرنگار ایمنا، کتاب دو بیتی های من عین لُهوف نوشته عباس شاه زیدی ، خروش اصفهانی در دومین شب شعر آیین عاشورایی در سرای عطار اصفهان رونمایی شد.

رئیس انجمن ادبی اشراق در خصوص این کتاب گفت: عباس شاه زیدی این بار مجموعه ای جدید را در قالب دو بیتی به ادبیات این کشور هدیه داده است. قالب دوبیتی از قالب هایی است که از قدیم الایام مورد توجه شاعران بوده و برخی نظر بر این دارند که تاریخ پیدایش این وزن به قبل از اسلام می رسد.

محمد ابراهیم شایان در ادامه گفت: دو بیتی عامل پیدایش کتاب های مختلفی است و یکی از دلایل سرودن خسرو و شیرین نظامی را این قالب می دانند. این قالب در بین روستاییان خوش قریحه رواج داشت و مسائل احساسی را مورد توجه قرار می داد. در دوبیتی مانند قالب های مشابه چون رباعی، آزادی و اختیار در وزن وجود ندارد که باعث شده تا این قالب به سوی احساس بال گشاید.

کارشناس ارشد ادبیات فارسی ادامه داد: دو بیتی در قسمت بخصوصی از ادبیات آیینی و دینی به کار رفته و شاعران بسیاری در مورد عاشورا دوبیتی گفته اند، اما تنها شاعری که دوبیتی را تنها در مورد سرودن درباره عاشورا به کار برده باشد دیده نشده، و شاهزیدی به جد به این کار همت نموده است.

شایان در خصوص معرفی عباس شاهزیدی گفت: شاهزیدی متولد 1347 است و صاحب آثار گرانبهایی در زمینه شعر فارسی است. «در حوالی اشراق» را در سال 86 به عنوان اولین کار ارائه داد؛ سپس «به کسی دل باخته ام» در سال 88 ، «گزیده شعر دفاع مقدس» در سال 90، «پرسه های بی پایان» درسال 91، «این شعر مرا کشت» (اشعار آیینی) در سال 94 و امسال هم با «دوبیتی های من عین لُهوف» آثار خود را ارائه داده است.

وی در ادامه گفت: آشنایی کامل با احادیث معتبر و آشنایی با ادبیات او را از سایرین جدا کرده و صاحب سبک مخصوصی کرده است، ترکیب بند معروف ایشان در کتاب پرسه ای بی پایان که با «شد وقت آنکه از تپش افتند کائنات / خورشید ایستاده به قد قامت الصلات» شروع می شود، نمونه ای است که می شود تفاوت شعر او را حس کرد. این دوبیتی ها زبان بسیار خوب و قابل فهمی دارند و سعی نشده برای آنها از زبان کهن استفاده شود. در این کتاب آخر از زبان معاصر استفاده شده است.

قلم پر می کند تنهایی ام را

تماشا می کند شیدایی ام را

خدایا اول دفتر مدد کن

دوبیتی های عاشورایی ام را  

وی افزود: ایشان را به عنوان بهترین شاعر آیینی کشور می دانم و به نظر بسیاری از دیگر دوستان او یکی از بهترین های این حوزه است.

عباس شاه زیدی در این جلسه به خواندن یه رباعی که در سال 72 سروده بود پرداخت:

گفت آنکه دل تیر ندارد برود

یا طاقت شمشیر ندارد برود

فرداست که این بیشه شود لجه خون

هر کس جگر شیر ندارد برود


سپس چند دو بیتی از این کتاب را برای حاضرین قرائت کرد:


به جز دستی نمانده ردپایی

علم افتاده جایی مشک جایی

به دنبال تو می گردد برادر

الایاایها ساقی کجایی

 

برایش امشب از خون بستری هست

اگر سر نیست اما پیکری هست

نشو مایوس از دست کریمش

بگرد ای ساربان انگشتری هست

/12106/135/

مراسم رونمایی از کتاب تازه عباس شاه زیدی در دومین شب شعر آیینه عاشوراعباس شاه زیدی@yek_joreh_ghazal  • عباس شاه زیدی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی